NOVINKA!!!

Časopis zdarma !
Kontakt
Potrebujete
poradiť?
Kontakt

Jednoduché kroky ako založiť trávnik

06. 03. 2019      |

 

1.KROK - Príprava pôdy

Prvý krok je vždy veľmi dôležitý. Pred založením trávnika je potrebné pôdu prekypriť (aspoň 20 cm) rýľom alebo kultivátorom. Následne odstráňte všetky zvyšky koreňov, burinu, kamene a pod. Skontrolujte pH pôdy (ideálne je pH5,5). Vhodné je tiež použiť trávnikový substrát (cca 10l na 1m²). Ak je to možné a čas Vás nesúri, mala by pôda po prekyprení 2 až 3 týždne odpočívať.

2.KROK - Urovnanie plochy

Po prekyprení pôdy hrabľami (príp. doskou) vyrovnajte plochu pre budúci trávnik. Zároveň skontrolujte, či je zem rozdrvená a neostali nejaké veľké kusy zeminy - hrudy. Ak áno rozdrvte ich.

 

3.KROK - Výsev osiva

Na výsev trávneho osiva je najvhodnejšie bezveterné počasie. Množstvo osiva, ktoré je potrebné vysievať závisí od druhu trávnika (okrasný, športový, parkový,...). Na bežný trávnik v rodinných záhradách je potrebné cca 25 až 50 g osiva na 1m². Vysievať môžete posýpacím vozíkom alebo ručne. Pritom dávajte pozor, aby bol výsev rovnomerný. Podarí sa Vám to, ak osivo premiešate s pieskom alebo kvalitnou zeminou bez buriny v pomere cca 1:1. Osivo následne rozdeľte na polovice a vysievajte raz pozdĺžne a potom zas priečne.

  

4.KROK - Valcovanie

Po zapracovaní trávneho osiva do pôdy je potrebné pôdu valcovať - valcom alebo dlhou doskou.  Predídete tak prílišnému zosadnutiu pôdy alebo vzniku nerovností. Trávne semeno zároveň viac priľne k pôde.

5. KROK - Zálievka

Následne plochu kde je vysiaty trávnik polejte. Pri polievaní dbajte na to, aby na ploche nevznikali potôčiky, mláky a pod. Trávne semeno by mohlo byť vyplavené z pôdy. Počas prvých 3 až 4 týždňov udržujte trávnik vlhký. Po 8 až 15 dňoch vyrašia prvé steblá a po približne 3 týždňoch vzídu všetky semená.

6. KROK - Kosenie

Novozaložený trávnik by sa mal kosiť až keď dorastie do výšky 8-10 cm. Zostrihávajte ho na výšku cca 5cm. Pri kosení trávnika by sa nemalo odkosiť viac ako 1/3 výšky trávnika (max. 1/2 výšky). Trávnik je vhodné kosiť aspoň 1 týždenne. Výška trávnika záleží od typu trávnika a miesta kde trávnik rastie (iná výšku si vyžadujú trávniky v tieni, športové trávniky, okrasné trávniky a pod.) Trávnik v rodinných záhradách by mal mat výšku cca 3 cm.

 

TIPY OD NÁS PRE VÁS

·        Mladý trávnik si vyžaduje dostatok fosforu, preto pri príprave pôdy zapracujte do nej špeciálne štartovacie hnojivo na trávniky.

·      Najmä počas suchého obdobia dbajte na pravidelnú zálievku trávnika, a to ráno a večer. Nie počas dna, aby ste trávniku zálievkou viac nepoškodili.

·     Pokosenú trávu môžete nechať na trávniku (ako mulčovací materiál a tiež prírodné hnojivo) ale aspoň 1 mesačne je potrebné ju vyzbierať (pri kosení alebo hrabaním), aby ste trávnik “neudusili” !

·    Svoj vlastnoručne založený trávnik pravidelne hnojte, koste, zalievajte, vertikulujte (najmä v jari) a budete sa tešiť jeho kráse a sýtozelenej farbe.

 

 

text: Ing. Lenka Cmárová
záhradný architekt
foto: internet

 

 

Zdielať článok na Facebooku

Časopis zdarma !

Čo je u nás nové

Prinášame Vám aktuálne inormácie zo Záhradného centra