1. Vyberte si bylinky, ktoré Vám najviac
vyhovujú (napr. také, ktoré poznáte, ktoré najviac využívate, viete ako
pestovať,...). Sortiment je naozaj široký, napr. Medovka lekárska (Melissa
officinalis), Rozmarín lekársky (Rosmarinus officinalis), Medvedí
cesnak (Allium ursinum), Oregáno-Pamajorán obyčajný (Origanum vulgare), Petržlen záhradný (Petroselinum crispum), Ligurček lekársky (Levisticum officinale), Levanduľa (Levandula), Mäta (Mentha), rôzne druhy šalvií a tymiánov (thymus) a iné.
Pozor: Mrazuvzdorný rozmarín neexistuje! Rozmarín síce znáša mrazy do -10 °C, ale len krátkodobo (max. 3 dni). Ak je mrazom vystavený dlhšie, tak zahynie. Preto je potrebné dať rozmarín v zime napr. na schodište alebo do pivnice s oknom (optimálna teplota okolo 0°C až 10°C). A samozrejme, nezabúdať na polievanie, inak vyhynie aj keď ho budete mať vnútri.
2. Zaobstarajte si vhodné kvetináče, napr. také, čo sa Vám zmestia na parapetu alebo Vám nebudú v kuchyni zavadzať. Podľa mňa sú najpraktickejšie plastové - sú ľahké, dlho vydržia a neprepúšťajú vodu. Vhodné sú tiež samozavlažovacie kvetináče.
3. Keďže sa bylinky (ako aj iné rastliny) predávajú v malých dočasných kvetináčoch je treba ich presadiť.
Ako na to: Najprv na dno nádoby nasypeme keramzit cca 3-5cm (závisí od veľkosti kvetináča), potom nasypeme vrstvu substrátu na bylinky Natura, do ktorého je vhodné primiešať Floria-hydrogel (ide o prášok, ktorý keď zalejeme vodou začne výrazne napučiavať a vytvorí akoby gélové guľôčky. Tie dokážu do seba absorbovať veľké množstvo vody aj živín. Dlhodobo tak pomáha zaisťovať koreňom rastlín nevyhnutný príjem vlahy a živín). Vložíme bylinky a postupne dosypávame a zároveň mierne utláčame substrát dookola celej rastlinky.
4. Vysadené bylinky umiestnite na vhodné miesto. Bylinkám vyhovuje svetlé miesto, nemusí byť priame slnko, ale taktiež zvoľte také miesto, kde ich budete mať stále poruke.
5. Aby boli bylinky fit, krásne zelené a voňavé,
je potrebné ich pravidelne zalievať a hnojiť. Hoci znesú skôr trocha sucha
než príliš mokrú zeminu, netreba zanedbávať ich polievanie. Aj tu platí
všeobecne známe pravidlo - cca 1x týždenne. Už pri prvej zálievke je možné aplikovať
hnojivo na bylinky, a vzhľadom k tomu, že ich chceme konzumovať,
ideálne sú BIO hnojivá napr. Kuzlo prírody Bylinky alebo Natura Bylinková
záhradka, ktorých veľkou výhodu je to, že aj hneď po ich aplikácií môžeme
bylinky konzumovať.
Bylinky majú široké využitie. Okrem toho najzákladnejšieho využitia – skrášlenie Vašej domácnosti (mnoho odtieňov príjemnej a upokojujúcej zelenej farby, niektoré aj krásne kvitnú a príjemne voňajú) ich môžeme použiť ako dochucovadlá do rôznych jedál, na prípravu bylinkových omáčok (napr. zo smotany, majonézy, bieleho jogurtu,...), bylinkových masiel, či chutných a zdravých šalátov. Tiež je možné namiešať si vlastné bylinkové zmesi zo sušených byliniek alebo sa zahriať šálkou čaju z voňavých byliniek (či už čerstvo odtrhnutých alebo sušených). Mnohé z nich majú aj liečivé účinky.
Bylinky pravidelne používajte. Prospeje to jednak Vám - ich priaznivé účinky, ale zároveň aj Vaším bylinkám - ak ich budete pravidelne obtrhávať budú, rásť hustejšie.
text: Ing. Lenka Cmárová
záhradný architekt
foto: internet