NOVINKA!!!

Časopis zdarma !
Kontakt
Potrebujete
poradiť?
Kontakt

Čo je automatická závlaha a ako funguje

Automatická závlaha je systém správne zapojených jednotlivých komponentov závlahy. Tieto systémy pre záhrady ale aj pre verejné parky sa inštalujú pod povrch zeme. Pri spustení závlahy prostredníctvom programátora sa vysúvajú zavlažovacie telesa, ktoré dvíha tlak vody a po jeho znížení sa zasunú do pôvodnej polohy – teda tesne pod povrch trávnika. Tento systém je vo vašej záhrade prakticky neviditeľný a tým neovplyvňuje výzor ani funkčnosť Vašej záhrady a zároveň postrekovače umiestnene pod zemou sú takto chránené pred vonkajšími vplyvmi a nijako neprekážajú ani v kosení trávnika. Pre rastliny v záhonoch inštalujeme kvapkovú závlahu, ktorá dodáva vodu priamo ku koreňom rastlín. Inštaluje sa na textíliu a zasypáva sa mulčovacím materiálom, takže ju tiež nie je vidno. Automatickú závlahu môžete ovládať a regulovať mechanicky, alebo prostredníctvom programátora, ktorý Vám pomocou nastaveného programu závlahy zabezpečí bezstarostnú zálievku Vašej záhrady aj počas Vašej dlhšej neprítomnosti.

 

Ukážka realizácie automatickej závlahy

 

 

Automatická závlaha poskytuje niekoľko výhod:

 

- V prvom rade šetrí Váš čas. Polievanie trávnika manuálne hadicou je nezáživne a zdĺhavé a v závislosti od väčšej plochy Vášho trávnika a celej záhrady zaberá viac času. Automatická závlaha po naprogramovaní funguje samostatne a je bez údržbová.

- Na rozdiel od manuálneho polievania, automatická závlaha pokrýva celú plochu trávnika rovnomerne, takže trávnik a rastliny dostanú presnú dávku vlahy ktorú potrebujú. Navyše postrekovače majú nízku spotrebu vody a pri dostatočných zrážkach celý systém odstaví dažďový senzor, takže šetrí aj Vaše financie.

- Automatické zavlažovacie systémy sa inštalujú pod povrch zeme, takže nijako neovplyvňujú vzhľad záhrady. Zavlažovací systém zavlažuje výsadbu a trávnik individuálne, takže rozmiestňovanie a presúvanie hadíc Vás už nebude otravovať. 

 

Zazimovanie závlahy

Aj napriek tomu, že závlahu inštalujeme pod zem, nachádza sa v hĺbke v ktorej pri silných mrazoch môže dôjsť k zamrznutiu vody v hadiciach a následnému poškodeniu systému a jeho komponentov. Zazimovanie Vám zabezpečí maximálnu životnosť a bezproblémový chod závlahy na dlhé roky. Zazimovanie spočíva v natlakovaní celého systému vzduchom pomocou silného kompresora, ktorý pod tlakom stlačeného vzduchu vytláča vodu z potrubia. Táto operácia sa vykonáva zvlášť pre jednotlivé sekcie závlahy až dovtedy, kým z postrekovačov už nejde voda, ale iba vzduch. Po vytlačení vody zo systému sa prepne programátor do systému off. Zazimovanie je potrebné vykonať skôr, než prídu prvé mrazy, aby sa systém nepoškodil. Prvé zazimovanie systému automatickej závlahy poskytujeme zdarma, inak je to platená služba a nie je súčasťou dodávky závlahového systému. Na jar sa závlahový systém opäť spúšťa. Skontrolujú a vyčistia sa postrekovače a trysky a naprogramuje sa ovládacia jednotka. Takto je automatický systém závlahy opäť aktívny na celú sezónu.

 

V prípade svojpomocne realizovanej závlahy sa príďte poradiť do nášho záhradného centra, v ktorom si môžete zakúpiť jednotlivé komponenty závlahy ako sú: hadice a filtre, postrekovače, trysky, elektroventily, programátory, dažďové senzory, spojovacie komponenty, šachty a hydranty a rôzne zavlažovacie doplnky pre manuálne zálievky ako sú rôzne zavlažovacie pištole, postrekovače a podobne.

 

 

 


Časopis zdarma !

Čo je u nás nové

Prinášame Vám aktuálne inormácie zo Záhradného centra