NOVINKA!!!

Časopis zdarma !
Kontakt
Potrebujete
poradiť?
Kontakt

Čas na jarný výsev

28. 01. 2016      |

 

 

Hoci sme do nového roka vstúpili ešte len pred pár týždňami, už teraz je potrebné začať rozmýšľať, čo budeme na svojich záhradkách počas roka pestovať a začať s predpestovaním rastlín.

 

AKO NA TO

Čo budeme potrebovať:

ľahký nasiakavý jemný substrát určený pre výsev rastlín, rašelinové či kokosové tablety, rašelinové a plastové sadbovače, mini skleník a minipareniská.


 

Výhody prírodných materiálov z rašeliny a kokosu:

nasiakavosť a ideálne pH s výživou pre vysievanie rastliny a pre ich následný rast. Prírodný materiál, ktorý sa časom rozloží - pri výsadbe nie je nutné rastliny z kvetináčov vynímať a preto rastliny netrpia šokom z presádzanie, iba pokračujú ďalej v raste.

 

Výhody plastových mini skleníkov a parenísk:

udržujú optimálnu vzdušnú vlhkosť, substrát sa nepresušuje vetracie otvory umožnia prirodzené prúdenie vzduchu, aby sa netvorili plesne a zabránilo sa hnilobným procesom. Predávajú sa v rôznych veľkostiach, aby sa dali bez problémov umiestniť na ideálne svetlé miesto - napríklad na parapet okna a pod. (dostatok svetla podporí kvalitný rast rastlín, pri jeho nedostatku sú rastliny vytiahle, krehké a po výsadbe von, sa veľmi rýchlo vplyvom slnečného žiarenia spália)

 

AKO NA TO:

Rašelinové či kokosové tablety umiestnime najlepšie do pohára a podľa návodu zalejeme. Tablety rýchlo napučia. Rašelinové alebo plastové kvetináče vyplníme vhodným substrátom pre výsev. Do rašelinových kvetináčov vysievame väčšinou väčšie osivo, ako sú napríklad uhorky, tekvice, slnečnice, melón, tekvice apod. Niektorá osiva je potreba namoriť, niektoré  pred vlastným výsevom nechať napučať či naklíčiť.

 

V januári vysievame veľmi jemné osivo, ktoré klíči na svetle, ako sú napríklad pelargónie, lobelky, petúnie, zeler, jarné odrody kalerábu, pór, zvonček záhradný a pod. Toto osivo sa v popísanom množstvo nasype na už vlhký substrát. Potom sa prikryje priehľadným vekom pre zabezpečenie vzdušnej vlhkosti a dostatku intenzity osvetlenia.

Koncom februára a v marci vysievame najmä papriku, paradajku, baklažán, bazalku, tymian, levanduľu, šalviu, nechtík lekársky, jahody a pod. Do výsevného substrátu sa urobí do hĺbky cca 1 cm jamka, umiestni sa jedno až dve semienka a potom sa prikryje cca 1 cm zeminy a zaleje. U rašelinových a kokosových tabliet je väčšinou jamka vopred vytvorená. Semeno sa do neho položí a potom sa zaleje. Napučaním hmota semienko objíme v potrebnej hĺbke. V apríli sa vysievajú napríklad neskoré kaleráb, karfiol, melón, cuketa, aksamietnice, cínia pod.

časopis TIP 2015- predjar

Zdielať článok na Facebooku

Časopis zdarma !

Čo je u nás nové

Prinášame Vám aktuálne inormácie zo Záhradného centra