NOVINKA!!!

Časopis zdarma !
Kontakt
Potrebujete
poradiť?
Kontakt

Čo s izbovkami v zime?

11. 01. 2016      |


Vianočný ošiaľ už pominul a my sa pomaly vraciame do zhonu všedných dní. Január patrí k tým najstudenším mesiacom a my máme pocit, že zima bude s nami večne. Chýba nám teplo slnečných lúčov a vôňa kvetov. Je čas postarať sa o izbové kvety.


Rastliny momentálne prechádzajú obdobím vegetačného pokoja. Tento dôležitý cyklus v živote rastlín je prípravou na nadchádzajúcu sezónu. Preto aj starostlivosť o rastliny v tomto období je namieste a netreba ju podceňovať. Azda najväčším nepriateľom zimného obdobia je nedostatok svetla. Nedostatok svetla môžeme pozorovať na listoch.

 

Takým príkladom, kedy rastlina trpí nedostatkom svetla je monstera. Monstera predstavuje mohutnú rastlinu s krásnymi a veľkými listami. Pri dostatku svetla sú tieto listy perforované ale pri obmedzení svetelných podmienok dochádza k tvorbe celistvých listov.

        

Nedostatok svetla sa nemusí nutne prejavovať len v samotnom tvare listu, ale taktiež aj sfarbenie listov je signálom. Lopatkovec napr.  môže pri nedostatku svetla vytvárať tmavo-zelené sfarbenie listov. Táto skutočnosť môže viesť aj k tomu, že lopatkovec ani nezakvitne. Rastlina spotrebováva energiu do listov. Správna teplota a zálievka zohrávajú tiež svoju podstatnú úlohu. Stále platí dobre a známe, menej je niekedy viac a u zimnej zálievky to platí dvojnásobne.

      

K zimnej starostlivosti patrí aj kontrola substrátu a listov. Odstraňujeme poškodené a napadnuté listy. Zaprášené listy napr. monstery, filodendronu... je možné poutierať vlhkou handričkou. Niektoré druhy sa dajú sprchovať ako napr. dracéna, cistrus, lopatkovec... Substrát je vhodné z času na čas prekypriť. Mne sa osvedčilo aj zapracovanie perlitu do substrátu. Povrch pôdy môžete oživiť  mulčovacou alebo prípadne píniovou dekoračnou kôrou. 


     

 

Teplota môže pri prezimovaní, hlavne prekúrených bytoch predstavovať problém. Teplotné rozpätie pri prezimovaní, záleží od druhu pestovanej rastliny. Niektorým druhom vyhovuje nižšia teplota. Nesprávna teplota môže zohrávať aj významnú úlohu pri tvorbe kvetov a rastlina v konečnom dôsledku nemusí ani zakvitnúť. Napr. Stephanotis(Vencovec) a Schlumbergera(Vianočný kaktus), Camellia(Kamélia) patria práve k tej skupine rastlín, ktoré uprednostňujú pomerne nízku teplotu v zimnom období.

       

Vencovec predstavuje zaujímavú izbovú rastlinu. Pre svoj rast, uprednostňuje svetlé stanovište. Treba však dávať pozor na priame slnečnú lúče, ktoré neznáša dobre.  Teplota v zimnom období by mala byť okolo 12 stupňov. Pri vencovci sa môžeme stretnúť s opadávaním listov, čo je spôsobné zmenou miesta. Nepriaznivý vplyv na rastlinu má aj prievan a zmena teplôt. Vencovec si môžete namnožiť prostredníctvom stonkových odrezkov.


Vianočný kaktus nám už odkvitol a potešil nás svojimi krásnymi kvetmi. Po jeho odkvitnutí je potrebné zabezpečiť mu odpočinok. Toto obdobie pokoja by malo trvať 4 –  6 týždňov. Taktiež obmedzíme zálievku. Teplota by sa mala byť zhruba 12 stupňov.


 

text: Bc. Tatiana Plešová

foto: internet

Zdielať článok na Facebooku

Časopis zdarma !

Čo je u nás nové

Prinášame Vám aktuálne inormácie zo Záhradného centra